Mat Dalgalı Şeffaf Cam Tuğla
Mat Dalgalı Şeffaf Cam Tuğla

Mat Dalgalı Şeffaf Cam Tuğla (494721)

Marka : Lara
Fiyat : ₺12,00  + KDV
İndirimli : ₺8,60  + KDV
KDV Dahil : ₺10,15
Stok Miktarı : 12

ADET

Artır Azalt

Kalınlık 80 mm Ebat 190 x 190 mm

Cam Tuğla duvarlar gün ışığı dik geldiğinde, desene bağlı olarak   renksiz  ise ortalama %75; renkli ise ortalama %66  oranında ışık geçirgenliğine sahiptir.

Çimento harcı ile örülen cam tuğla duvarların ısı geçirgenlik katsayısı ortalama 2.8 W/m2K'dir. Bu değer 12 mm ara boşluklu yalıtım camı ünitesi ile aynıdır.

Cam Tuğla ile örülen Cam Tuğla duvarlar ort. 38-40 dB'lik iyi bir ses yalıtımı değerine sahiptir.

Cam Tuğla duvarlar, katmanlı olmaları ve yapımlarında kullanılan yardımcı malzemelerin kazandırdığı direnç sayesinde darbelere karşı  dayanıklıdır. Bu özellik tuğla duvarın ölçüleri, derz genişlikleri ve donatı  demirleri yardımıyla daha da geliştirilebilir. Bina giriş katları, değerli malzeme ve silah depoları gibi yerler söz konusu olduğunda  donatı demirleri her tuğla sırası arasına düşey ve yatay olarak yerleştirilmelidir. Basketbol, voleybol gibi topla yapılan sporlar için kullanılan salonlardaki uygulamalarda ilgili standartlar ayrıca dikkate alınmalıdır.

 

CAM TUĞLA DUVARLARIN ÖLÇÜLENDİRİLMESİ:

Cam tuğla belli ölçülere sahip standart bir malzeme olması nedeniyle herhangi bir kesim işlemine tabi tutulamadığından uygulanacağı inşaat boşluğunun ölçülendirilmesi önemlidir.

Cam Tuğla duvar için gerekli minimum inşaat boşluğu,
(cam tuğla sayısı x cam tuğla boyutu) + (derz sayısı x fuga genişliği) + (çerçeve genişliği x 2) + ((metal U-profil + kayma ve genleşme derzleri) x 2) formülüyle bulunur. Bu formülde :

Cam tuğla boyutu 190 x 190 x 80 mm,
Fuga genişliği minimum 10 mm,
Beton çerçeve genişliği minimum 50 mm, maksimum 100 mm
Metal U profil et kalınlığı 3-5 mm,
Kumlanmamış bitümlü karton kalınlığı 1,5-2 mm,
Genleşme köpüğü kalınlığı 10-20 mm olmalıdır.