Duvar Kağıdı Nedir?

 

Duvar Kağıdı, duvar yüzeyini korumak amaçlı ve mekanların dekoratif anlamda iyileştirilmesi için kullanılan bir yapı malzemesidir.

 

Teknolojinin gelişmesi ile kullanılan malzemelerdeki kalitenin artması, bununla beraber sağlık ve yalıtım konusunda daha iyi bir seçenek haline gelmesi, buna bir de tasarım konusunda yaşanan değişimler sonucu manzara, 3 boyutlu ve kişiye özel duvar kağıdı modellerinin artması gibi etkenlerle son zamanlarda ciddi manada duvar kağıdına yöneliş tekrar başlamıştır.

 

Neden Duvar Kağıdı Kullanmalıyım?

 

 • 1. Su geçirmez, nem oluşturmaz ve uzun yıllar kullanılabilir.

  2. Sanılanın aksine uygulama zamanı ve mali yönden tasarruf sağlar.

  3. Temizlemesi, uygulaması kolay bir üründür.

  4. Dekoratif açıdan mekanlarınıza daha rahat ferah ve şık bir etki katar.

  5. Boya işlemi gibi mekanları kirletmez ve uygulama sonrası koku yapmaz.

  6. Zarar görmesi durumunda tamir edilebilir.

  7. İzolasyon özelliği ile ses ve ısı yalıtımı sağlar.

  8. Mekanları daha modern ve sıcak bir havaya sokar.

  9. Kullanılan malzemeler doğal olduğu için sağlık açısından diğer rakiplerinden önde gelir.

 •  

 

 

 

Duvar Kağıdı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

1. Emboss Duvar Kagidi Çeşidi; Birinci hamurdan üretilir. Desen ve renk baskısı yapılabilir. Özel bir yapıştırıcı ile üst kağıt tabakası alt kağıt tabakası ile yapıştırılır. Özel silindirler kullanılarak kabartma efektleri verilir.

 

2. Simplex Duvar Kagitlari Modeli; Dış etkenlere karşı dayanıklılığı daha düşük olan, tek kattan üretilen birinci hamur duvar kağıdı çeşididir.

 

3. Vinyl Esaslı Duvar Kağıdı Türü; Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen duvar kağıdı çeşididir. Üretiminde PVC astar kullanılan özel compact duvar kağıdıdır. Güneş ışığına klasik duvar kağıtlarına göre daha dayanıklıdır ve daha az kir tutar.

 

4. Boyanabilir Duvar Kağıdı; Vinyl esaslı olupuygulandıktan sonra tercihe ve isteğe göre boyanabilir.

 

5. Cam Tekstili; Kireç ve kumdan üretilir. Özel cam iplikleri ile oluşturulur. Fırınlanma işlemi ve sonrasında el işçiliği ile desen çalışmaları yapılır. Kaplamadan sonra renklendirme işlemi gerçekleştirilir.

 

6. Tekstil Duvar Kağıtları; Üst yüzeyi tekstil malzemedendir. Vinyl duvar kağıtlarına göre çok desenli ve dekoratif açıdan farklı bir üründür. Aynı zamanda akustik özelliğe sahiptir.

 

7. Tekstil Tabanlı Vinyl; Duvar kağıtlarının tabanı genellikle kağıt iken bu duvar kağıdının tabanı tekstil ürünü malzemeden oluşmaktadır. Maliyetleri yüksek fakat daha uzun ömürlü duvar kağıtlarıdır. Yoğun ve çok kullanılan mekanlarda tercih edilen duvar kağıdı çeşididir. 

 

Duvar kağıdı Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

1. Genel olarak uygulanacak mekanda: Tavanda, duvarda tadilat işlemlerinin tamamen bitmesi gerekir. Uygulanacak duvarın yüzeyinin kuru ve temiz olması çok önemlidir.

 

2. Alçı sıva veya çimento ile yapılmış duvara: Uygulanacak duvar yüzeyindeki pürüzleri kapatacak şekilde saten alçı uygulaması yapılmalıdır. Yüzey düzgün bir hal alana kadar zımpara yapılmalıdır. Bir kat primer kullanılarak toz tutması engellenmelidir..

 

3. Alçıpan duvar üzerine uygulamalarda: Alçıpanın derzleri düzgün bir şekilde yapılmış olmalı. Derz macunu yapılmış ve zımparalanmış olmalıdır. Duvar köşe ve tavan birleşimleri düzgün olmalıdır. Duvar üzerine saten alçı macunu uygulanmalıdır. 

 

Duvar Kağıdı ile ilgili Sık Sorulan Sorular

 

Duvar Kağıdı Pahalı mı?

 

Kullanım ve fayda süresi değerlendirildiğinde duvar kağıdı yaptırmak pahalı değildir. Duvar kağıdının kullanım süresi boya ile kıyaslandığında çok daha uzundur. Duvar kağıdı ile yakalayacağınız, doku ve sıcaklık diğer malzemelere göre çok daha pozitiftir.

 

Duvar Kağıdı temizliği nasıl yapılır, ıslak bez ile silinebilir mi?

 

Ürün yapısına göre silinerek temizlenebilir. Ürün etiketinde siline bilirlik özelliğini gösteren semboller vardır. Duvar kağıdnızı Talimatlara göre silebilir, bazı ürünleri gerektiğinde yumuşak bir fırça yardımı ile de temizleyebilirsiniz. iyi sonucun alınması için ürün etiketinde yer alan talimatlara uyulması tavsiye edilir.

 

Temizlerken deterjan kullanabilir miyim?

 

Temizleme esnasında sıvı sabunlar ve en doğalı olan arap sabunu kullanılabilir. Ağartıcı ve dokuya zarar verebilecek kimyasal ürünlerden kaçınmalıyız.

 

Duvar kağıdımda hasar oluştuğunda yenisi ile değiştirebilir miyim?

 

Duvar kağıdını birleşim yerlerinden sökerek yenisi ile değiştirilebilirsiniz. Vinyl esaslı duvar kağıtları duvardan kolaylıkla sökülebilir özelliktedir. Doğru yapıştırıcı ile uygulama yapıldıysa duvarlarda kalıntı ve iz bırakmaz. Artan duvar kağıdını saklayarak veya yedek rulo alarak ton farkı oluşması engellenebilir.

 

Boya üzerine duvar kağıdı uygulaması yapılabilir mi?

 

Duvarın kazınması veya dönüşüm astarı ile güçlendirilmesi tavsiye edilir. Eski tip plastik boya ve akrilik su bazlı boyalar duvarla zayıf bir tutunma sağlarlar bu yüzden yüzeylerin güçlendirilmesi gerekir. Saten boya veya silikonlu boya kullanılan yüzeylerin üzerine duvar kağıdı kaplatabilirsiniz. Duvar kağıdının tutunma gücünün artması için yüzeyin parlaklığının azaltılması, kazınması, zımparalanması veya dönüşüm astarı uygulanması önerilir.

 

Duvar kağıdı uygulaması nasıl bir zemine yapılmalıdır?

 

Duvar kağıdı yapılacak zeminin, kuru, nem ve kirden arındırılmış düzgün bir yüzeye sahip olması gerekir. Duvar kağıdı yüzeydeki pürüzleri gidermez, hatta aksine yüzeyin bozukluklarını duvar kağıdı daha fazla ortaya çıkartabilir. 

 

Eski duvar kağıdı sökülmeden üzerine yapılabilir mi?

 

Duvar kağıdının üzerine yeni duvar kağıdı yapılmasını önermiyoruz. Doğru olan eski kağıtların zeminden sökülerek yenilerinin kaplanmasıdır.

 

Ne kadar sürer, zahmetli, zor bir iş midir?

 

Duvar kağıdı, iç dekorasyonda en rahat uygulanan, en az kirliliği olan uygulamadır, ilem sırasında ve sonrasında koku ve kirlilik olmaz. Eşyaların farklı bir yere taşınması gerekmez. Duvardan yeteri kadar öne çekmek yeterli olacaktır. Genel bir tadilat veya dekorasyon yapılıyor ise duvar kağıdı kaplama işi en son olarak yapılmalıdır.

 

Duvar kağıdının kullanım ömrü ne kadardır?

 

Kullanım koşulları ve kullanılan ürünün yapısına göre 10-15 yıl arası bir ömrü vardır.

 

Ne kadar duvar kağıdına ihtiyacım olduğunu nasıl hesaplarım?

 

Uygulama yapılacak yüzeylerin, yatay ve dikey ölçülerine ihtiyacınız olacaktır. Yatay ve dikey ölçülerin çarpımı yüzeyin alanını verecektir. Duvar kağıdı uygulaması boy olarak yapıldığı için rulo miktarının belirlenmesinde tavan yüksekliği ve seçilen desenin yapısı belirleyici olur. Yatay uzunluk, kullanılacak rulonun en ölçüsüne (53 - 70 - 90 -106 cm gibi) bölünerek kullanılacak boy sayısı bulunur. Her boy, duvar yüksekliğine ve desen yapısına göre kesilerek alınır. Rulodan alınacak boy sayısı tavan yüksekliğine ve desen yapısına göre değişir. Duvar kağıdı ruloları genel standartlarda 10 m - 15 m uzunluğundadır. Tavan yüksekliğiniz 2,50 m altında ve seçilen desen düz ise 10 m lik bir rulodan 4 boy kağıt alabilirsiniz.